reklama

Záver cyklu: 120. rokov od narodenia ThDr. Jozefa Tisa

Ponúkam Vám tematicky už štvrtú časť zo života ThDr. Jozefa Tisu. Táto časť je venovaná od jeho nástupu na post Bánovského dekana až po úrad ministra verejného zdravotníctva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

Po prepustení z trenčianskeho väzenia bol v novembri 1924 Jozef Tiso ustanovený za dekana v Bánovciach nad Bebravou. Tu pôsobil už v rokoch 1912-1914 ako kaplán. Bánovce ostali spojené s Jozefom Tisom počas celého jeho ďalšieho pôsobenia v úrade poslanca, ministra či prezidenta. Počas svojho pôsobenia si Jozef Tiso získal veľkú obľubu obyvateľstva Bánoviec, kôli starostlivosti akú venoval mestu a jej obyvateľom. Vo svojich spomienkach Albert Miština o tom píše: „Bánovce za Tisových čias sa podobali včeliemu úľu. Vždy sa v nich niečo robilo, stavalo alebo opravovalo. Ulice mesta boli vydláždené. Riečka Bebrava bola vyregulovaná, taktiež i potok Radiša Robotníkom dal pán dekan postaviť domky na dlhodobé splátky a takto sa staral o svojich chudobných farníkov a riešil sociálnu otázku. Chcel dať urobiť aj asfaltové cesty do každej obce Bánovského okresu, ale mu to prekazili pomery, ktoré sa odohrali koncom vojny.“

Tiso veľmi citlivo vnímal výchovu slovensky uvedomelej mládeže. Následkom maďarizácie veľká časť učiteľov, alebo po slovensky nevedela, alebo odišla do Maďarska. Po prvej svetovej vojne nastal prílev českých učiteľov, z ktorých väčšina vychovávala žiakov v zmysle Masarykových ideí a protikatolického voľnomyšlienkarstva. Tejto hrozbe chcel Jozef Tiso čeliť tým, že založil v Bánovciach Rímskokatolícky mužský slovenský učiteľský ústav. Jozef Tiso tým dal šancu mladým mužom, ktorých pre náboženské a politické presvedčenie odmietali prijať do štátnych učiteľských ústavov.

Po mnohých ťažkostiach, začala táto akadémia svoju činnosť po prvý krát v školskom roku 1934/1935. Štát síce školu podporil, ale neprispel nijakou finančnou pomocou na jej udržiavanie. Všetky finančné starosti tak ostali na pleciach riaditeľa ThDr. Jozefa Tisu, ktorý musel neustále hľadať finančné prostriedky na chod a rozvoj ústavu. Sám Tiso celý svoj plat dával k dispozícii škole a pracoval tak bez akejkoľvek finančnej úhrady. Dokonca na účet školy dával pripisovať aj iné svoje osobné dôchodky, ktoré mu prináležali z jeho občianskych funkcii.

Počas svojho pôsobenia v Bánovciach sa Jozef Tiso stretol so svetom vysokej štátnej politiky. Pri voľbách do Národného zhromaždenia 15. novembra 1925 sa Hlinkova slovenská ľudová strana (ktorej členom bol aj ThDr. Jozef Tiso) stala najsilnejšou politickou stranou na Slovensku. Z celkového počtu 1 425 288 hlasov získala 489 027 teda 34,31% , čo bol dvojnásobok hlasov získaných pri voľbách v roku 1920. V pražskomparlamente HSĽS získala 23 poslaneckých a 12 senátorských mandátov. Svojim stálym zastupovaním, ako predsedu parlamentného klubu HSĽS poveril Andrej Hlinka práve Jozefa Tisu.

Po svojom volebnom víťazstve sa v dňoch 27. a 28. novembra 1925 poslanci a senátori HSĽS zišli v Trnave, kde vyhlásili politické stanovisko a požiadavky svojej strany. Dokument má osem bodov a do histórie vošiel pod názvom Trnavský manifest. V rekordne krátkom čase
(štrnásť mesiacov po svojom zvolení za člena parlamentu) bol 15. januára 1927 ThDr. Jozef Tiso vymenovaný prezidentom republiky za ministra verejného zdravotníctva a telesnej výchovy. V krátkom čase sa mu podarilo od základov zmodernizovať dovtedy zanedbané kúpele Sliač, umožnil melioráciu kúpeľov Smerdžonka (Červený Kláštor) a jeho pričinením boli obnovené aj ďalšie kúpeľné a rekreačné objekty, najmä vo Vysokých Tatrách.

Jozef Tiso bol na ministerskom poste tri roky. Z postu ministra abdikoval v roku 1928 po tzv. Tukovej afére. Prof. Vojtech Tuka dňa 1. januára 1928 uverejnil v časopise Slovák článok: V desiatom roku Martinskej deklarácie. Zastával v ňom tézu o tzv. vacuum iuris (stav bezprávnosti), ktorý mal nastať 31. októbra 1928, ak reprezentanti slovenského národa v zmysle tajnej klauzuly Martinskej deklarácie pred uplynutím stanovenej lehoty desiatich rokov nepotvrdia, že Slováci chcú patriť do zväzku česko-slovenského štátu. Tuka bol obžalovaný z vlastizrady a odsúdený na 15 rokov väzenia. Hlinka sa pokúšal o jeho záchranu a dal ho kandidovať pri voľbách v roku1929 ako čelného kandidáta v Košickom volebnom kraji. Vládne strany vyvinuli nesmiernu propagandistickú kampaň proti Tukovi. Chýbalo mu len niekoľko hlasov na dosiahnutie poslaneckého mandátu a tak musel nastúpiť na výkon trestu.

Nakoľko bol Tuka odsúdený v politickom procese za činnosť, ktorú konal vo funkcii jedného z vedúcich činiteľov strany, HSĽS neostávala iná možnosť ako odvolať svojich ministrov z pražskej vlády a prejsť do opozície. Bolo to dňa 8. októbra 1929, kedy sa aj Jozef Tiso zriekol svojho postu ministra.

Týmto končím cyklus o živote ThDr. Jozefa Tisu - od jeho narodenia, až po úrad ministra. Teda to obdobie z jeho života, ktoré je najmenej známe. Príspevky o osobe ThDr. Jozefa Tisu budem uverejňovať priebežne aj naďalej. Najskôr to bude až v ďalšom kalendárnom roku, nakoľko mi začína skúškové obdobie a primárne sa budem musieť venovať skúškam.
Chcem sa poďakovať všetkým Vám, ktorí ste prispeli do diskusii ohľadom osoby
ThDr. Jozefa Tisu pozitívne, ale aj Vám ktorí ste mali negatívne stanovisko. Od mnohých Vás som sa niečomu priučil a boli ste pre mňa obohatením. Dúfam, že som rovnako obohatil aj niekoho z Vás, svojich čitateľov. Ak by ste mali záujem o niektoré veci, prípadne mali na mňa nejaké otázky, kontaktujte ma prosím prostredníctvom mailu.

Želám Vám veľa úspechov v živote a ďakujem za Vašu pozornosť a venovaný čas.

Ján Szentkereszty

Ján Szentkereszty

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Quid est veritas? - Čo je pravda? Som obyčajný človek v neobyčajnej životnej situácii. Dúfam, že obnovím svoju stálu čitateľskú klientelu. Zoznam autorových rubrík:  ÚvahyHistóriaÚvahy nad SPNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu